Simli Kazak

Standard

Hep mi sade, hep mi minimaldim sanıyorsunuz ( 😂 burada kendi kendime pavkırarak gülüyorum çünkü her tür canlı renk, desen ve dokudaki giysiyi giyerken sırf sim ve payet giymiyor diye bir insanın kendinin sade ve minimal bir tarza sahip olduğunu düşünmesi cidden pavkırarak gülünecek bir mevzuu. İzninizle kimseye bırakmadan onu da kendim yapayım da konuya dönelim)

Orta okula başlamışım siyah önlüğün hala giyildiği yıllar, annem şu gün elime geçse vintıc elbise niyetine giyebileceğim şıklıkta bir önlük dikiyor bana. Dantel örnekleri komşudan alınıyor, çoğunlukla da alınamıyor. Daha doğrusu verilmek istenmediğinden bakıp bakıp gizlice kopyalanıyor. Komşularımız içinde dantel örneğini ele geçirebilmek için çamaşır ipinde asılı iken hamur yoğurup örtüye batırıp izini çıkararak James Bondculuk yapan bile var ne diyorsun sen.

Okul hırkası denen, öyle her okulda okul aile birliğinin seçtiği renklerde şeritleri olan şey daha bizim oralara gelememiş. Siyah ya da lacivert kazak, süveter ya da hırka giyilecek deniliyor.

Dedem tuhafiyeci İstanbul’dan gidip annemle seçiyorlar dükkana gelecek malları belirli periyodlarda, dolayısıyla hangi ip moda hangi renk gözde anında örülmeye başlanıyor annem tarafından.

Simli ipler çıkmış piyasaya bir sene önce de yanar döner renk renk simli olanları daha taze çıkmış fabrikadan. Hemen lacivert olanından bir okul kazağı örülüveriyor bana. Müjde çoraplar, simli kazak ve düşünsene okul çantası yerine lastikli janjanlı klasör.

Bu örme kumaş işte benim okul kazağım ile aynı simli dokuda, siz söyleyin şimdi prensipte simli payetli giymiyorum diye o güzel zamanları hatırlatan bu kumaşı alıp dikip giymese miydim? Bazı prensiplerde küçük sapmalar kabul edilebilemez mi bazen?

Kalıp bilgisi derseniz nadir üzerine sevdiğim bir giysimi yatırdım kestim modellerden, yani kalıpsız.

About ornitorenk handmade

Nedenini bilmediğim bir şekilde sadece ama sadece diktiklerimi paylaşmak amacıyla açtığım bu blog zamanla benim günlüğüm haline geldi. Henüz yazmaya başlayalı çok olmasada kendisinden beklemediğim bir biçimde geriye dönüp baktığımda yaşarken unutmam sandığım aklımdan silinip giden anları bana hatırlatır oldu. Hiç bir zaman düzenli tutamadığım bebek anı defterim, hiç bir zaman baskısını almadığım binlerce ama binlerce fotoğrafım, okuduğum kitaplardan bir kelime, sevdiğim müzikler, yaptığım resimler. İyiki varsın blog. oğluma, gülen yüzüme, asi meleğime not: seni çok seviyorum...

2 responses »

  1. Güzel bir kazak çok güzel bir yazı ,daha da güzel bir anı . Bir kasaba çocuğu olarak ortaokul günlerime gidip geldim. Ama ben daha eski olduğumdan bir fazlam var sizden ;biz bir de siyah önlük üstüne lacivert şapka takardık . Aaaa şimdi geldi aklıma ,önlük siyahken neden şapka laci, siyah bulmak daha mı zordu acaba? Laf aramızda o koca şapkayı hiç sevmedim. Belki bana şapka yakışmaz diye düşündüğümden veya gerçekten yakışmadığından . gene de sevmem ve takamam .
    bu arada son günlerde blog günlerimizi özlüyordum iyi oldu .e mailime düşen yazı yı görüp geldim .
    Ben Nalan ,Nalanevi.blogspot.com . Ne yazık ki utanarak söyleyeyim yeni yazım yok . Hayat,hastalıklar ölümler derken ben de kaybolup gittim .

    Beğen

  2. Ne güzel bir sürpriz oldu şu an sizin yorumunuz bana. Sizin, Banu ablanın, Gülsüm ablanın, Sesiberin ve daha bir çok kişinin bloglarını bir tur gezerek başlradım ben güne. Önce sizinle kahvemi içer sonra işlere koyulurdum. Özlüyorum o blog günlerini ben de sırf o yüzden de eskisi kadar aktif yazı giremesem de hala arada buraya uğruyorum. O günlerden beri kayıplarımız oldu hepimizin, sizin de başınız sağolsun hayat son yıllarda biraz da zor gidiyor o yüzden de sanırım burası katlanabilmek için de var.

    Beğen

yorum yaptığınızda sesimi duyduğunuzu anlıyor ve çok mutlu oluyorum. yorum göndermekte sıkıntı yaşıyorsanız bilgisayarınızdan internet çerezlerinizi temizlediğinizde sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. mail adresinizi sadece ben görüyorum, adınızı doğru yazmak zorunda değilsiniz hatta yazmak zorunda değilsiniz ama sizi tanımamı isterseniz doğru yazmalısınız, yorum yapmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsiniz o alanları boş bırakarak da yorum yapabiliyorsunuz. daha ne duruyorsunuz? sesinizi duyurun bana.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s