Kitaplarla Oynayalım mı?

Standard

Efekan kitapları çok seviyor bazılarını ise daha fazla.

Aynı zamanda birlikte okuduğumuz bir kitaptan konuşmayı, hoşuna giden bir bölümü tekrar tekrar bana anlatmayı ve kitap kahramanlarına oyunlarında karakter olarak yer vermeyi de.

Tam olarak ne zaman başladık bu işe bilmiyorum ama sevdiği kitaplara dair oyuncak ve objeler yapmaya başladık birlikte.

Mesela bir dönem canavar korkusu vardı Efekan’da ve canavar diye bir şeyin var olmadığını bir çocuğa anlatmak boşuna kürek çekmekmiş hem öğrendim hem hatırladım kendimden. Çok blog okuyorum ben yazdığımın kaç misli, bir sürü farklı konuda üstelik, kitap ve çocuk kitapları ile ilgili okurken gördüm onu Sevgili Canavarlar hem anlatıyor canavarların sadece bizim hayal ürünümüz olduğunu hem de diyor ki madem hayal ediyoruz iyi hayal edelim onları.

sevgilicanavarlar1

Efekan’da o dönem adını Mikrop koyduğu bu canavarları diktirdi bana kabuslardan onu korusunlar diye ve işe yaradılar da. Nasıl görüneceklerine de Efekan karar verdi.

sevgilicanavarlar2

Aya Yolculuk’u okuduk sonra ve dedik ki madem Ay’a gidilecek bir roket lazım bize. Uygun kıyafette önemli tabi.

ayayolculuk2

Bir de atmosferden çıkmadan uydulara çarpmamak için manevra kabiliyeti.

ayayolculuk1

Koyun Russell’ın iki kitabı var bizde ilk Kayıp Hazineyi almıştık. Hikaye Kurbağa Poposu Çayırında geçince ve Kurbağa Poposunun Kayıp Hazinesi aranınca içinde bunca popo kelimesi geçince bu kitabı sevmeyecek bir çocuk düşünemiyorum, bir dönem favori kitaptı ve her favori kitap gibi hergün okundu ve bazen günde iki kez.

russelvekayıphazine1

Tek yaptığım evde var olan kuzuya Russell’in heyecanlandığında kıvrılan şapkasına tıpa tıp benzeyen çorabımı kesip şapka yapmaktı. Ve yine çok şanslıydık ki kitabın diğer kahramanı Franky’e benzeyen bir kurbağa oyuncağımız da vardı.

russelvekayıphazine2

Dinozorlar ikimizinde en bayıldığı şeylerden evde kaç tane dinozor figürümüz var bilmiyorum ama bir tanede ben dikmezsem olmazdı.

dinazorlar1

Bu dinozor ise kuyruğu ve ön kol ve pençesi kesilip terk edilmiş bir şekilde Efekan’ın Babaannesi tarafından sokakta bulunup bize getirildi. Bizde hak ettiği ilgiyi gösterdik ona içi elyaf dolgulu kumaş bir kuyruk ve sıcak silikondan yapılıp oje ile renklendirilmiş bir kol ve pençe protezi ile bizde çok mutlu.

dinazorlar2

 Ve son zamanlar Efekan’ın favorisi olan kitabı Kayıp Şey, ki Shaun Tan yetişkin kitaplarıda yapıyor ve bence Kayıp Şey de dahil tüm kitaplarını bayılarak okuyacak ve resimlerine bayılacaksınız.

kayıpşey1

Biz ilk olarak kitaptaki gazoz kapağı kolleksiyonunu yaparak başladık ve bitirmemize az kaldı.

kayıpşey3

Son olarak ta seramik hamurundan Şey’in bir figürünü yaptık.

kayıpşey2

Biz kitaplarımızı hem okuyor hem oynuyoruz, size de tavsiye ederiz çok eğlenceli.

Diğer yaptıklarımızda başka bir yazının konusu olsun.

9 responses »

 1. ben neden senin gibi yetenekli değilim? neden nedeeeeeeeennnn??????? o bidicik gövdene bu kadar şeyi nasıl sığdırıyorsun anlamıyorum ki.

  Beğen

 2. Kitaplar çok güzel ancak onları yaşatma fikri en güzel olanı. Çocuklar her şeyi o kadar çabuk tüketiyorlar ki.Eskidenmiş vazgeçilmez oyuncaklar.Şimdi neredeyse haftada bir kaç oyuncağa sahip oluyor çocuklar.Kah yumurtadan çıkıyor kah komşu teyze veriyor.Bazen karne hediyesi bazen de ‘indirim’ oluyor bahanesi. Kitaplarsa daha acınası ‘ set’ halinde alınan bir sonrakine merak ve hayal bırakmayan aynı annelerin ‘ her şey takım ve uyumlu olsun ‘ takıntısının kurbanı oluyor ne yazık ki çocuklar…Tebrikler ve ‘ neden daha önce düşünmedim ki ‘ modundan kurtulur kurtulmaz yapılacaklar listesine alıyoruz. Teşekkürler. Ve yine bir temenni keşke ikinci el kültürümüz,arkadaş-aile çevresini biraz daha aşabilip bizim de garaj satışlarımız olsaydı. Hiç bir kitap,giysi oyuncak hakkını almadan konulmazdı çöp poşetlerine……

  Beğen

 3. eskiden ben gibi azcık boydan kısa bir komşumuz derdiki bir bu kadarımda yer altında benim. yaparsın ki aslında sadece bende dwli cesareti var efekan’da veriyor gazı ooooo ondan sonra tutmayın beni

  Beğen

 4. efekan’ı bakıcıya bırakıp çalışmaya ilk başladığımda burada o zamanlar oyuncak bulunabilen bildiğim tek yer olan bim in cuma kampanyalarını kaçırmaz her hafta saçma bir plastik oyuncak alırdım vicdanımı rahatlatmak için. ve bir süre sonra farkettim bunu vicdani sebeplerden yaptığımı ve eğer vicdanımı rahatlatacaksam bunun yolunun çocuğumla güzel zamanlar geçirip onu mutlu etmek olduğunu. efekan’a uyumadan önce kitap okuruz ve bir sürü kitabı var ama hiç bir kitabını içinde ne olduğunu bilmeden almadım internet alışverişi ile alınır çoğu ama ben referans çocuk kitabı blog ve web sitelerinden araştırım eğer kitapçıdan alıyorsam da usenmez orada okurum prensli prensesli büyülü cinli hiç bir kitabı almadım mesela ama okulda öğrendi tabi sonra onları. oyuncaklar ise kırıldığı zaman atılmaz bizde kırık yapıştırılır eğer daha kötü durumdaysa işe yarar parçaları alınır daha önceden bu şekilde ayrılan parçalarla birleştirilip bambaşka birşeye dönüşür. bu yüzden efekan oyuncak kırıldı diye atanları anlayamıyor anne kırıldıysa tamir edilir atılmaz ki diyor ☺ çok şanslıyız ki burada biri çocuklara yardım diğeri hayvanlara yardım amaçlı iki bitpazarı dükkanı var ve efekan artık yaşına uygun olmayan oyuncaklarını ayırıp oraya veriyor paylaşmak bazen her çocuğa geldiği gibi onada zor geliyor ama hiç oyuncağı olmayan çocukların olduğu düşüncesi o minik bencillik fısıltısını bastırıyor. benim çocukken sadece iki bebeğim olduğunu ancak dayısının hiç oyuncağı olmadığını duyduğunda dayısına bir oyuncak hediye etmek istediğini söylemişti. şu an yanımda karton kutu ve pastel boya ile kutuya suratlar yapıp ağzını açıp kapatarak oyun oynuyor. keşke evde daha az oyuncak olsaydı da daha çok kendi bir şeyler yapma fırsatı bulsaydı.

  Beğen

 5. çok uzun yazdım ama ek yapmazsam rahat edemezdim ben bu kadar giysi dikerken kendime dolabım hiç kalabalık değil bir önceki yıl giymediğim hiç bir şeyi dolabımda tutmuyorum eşim ve efekan’ın giysileri için de geçerli bu hatta bu giyilmeyen giysi seçimini yılda üç kez falan yapıp yıkayıp katlayıp bu daha önceki yorumda bahsettiğim yardım derneğine bırakıyoruz ve hala kalabalık dolaplarımız üstelik sadece güzel diye ihtiyacım olmayan hiç bir şeyi almıyorken. tavsiye ederim çok rahatlatıyor insanı bu yeni moda tabiri dolap detoksu olan eylem ve verecek yer bulamazsan istanbuldan biri ikinci el giysi satışı yapıp hayvanlara mama alıp türkiyenin her yerine gönderen bir genç kız ve yine isyanbulda her türlü eşya giysi gıda toplayıp gücü olmayan ailelere sokak çocuklarına dağıtım yapan bir dernek tavsiye edebilirim nacizane

  Beğen

 6. bir dönem istediği her şeyi dikebileceğimi sanıyordu, mesela bana oyuncak araba alırmısınız demek aklına gelmiyordu hiç bana araba diksene diyordu daha bir sürü oyuncak var evde böyle dikilmiş 🙂 sende çok tatlısın ; ) sevgiler

  Beğen

yorum yaptığınızda sesimi duyduğunuzu anlıyor ve çok mutlu oluyorum. yorum göndermekte sıkıntı yaşıyorsanız bilgisayarınızdan internet çerezlerinizi temizlediğinizde sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. mail adresinizi sadece ben görüyorum, adınızı doğru yazmak zorunda değilsiniz hatta yazmak zorunda değilsiniz ama sizi tanımamı isterseniz doğru yazmalısınız, yorum yapmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsiniz o alanları boş bırakarak da yorum yapabiliyorsunuz. daha ne duruyorsunuz? sesinizi duyurun bana.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s