Zihni Sinir Bir Ornitorenk Projesi; Yeni Yıl Süslemeleri

Standard

Kozalaklar, kurabiye adamlar, kalpler, çelenkler yılın bu zamanı onların güzelliklerinden etkilenmeyen yoktur sanırım. Bende yeni yıl süslemelerini çok seviyorum ama bir takvim yılının bitmiş olması yeni bir yılın gelişinin kutlanması, ağaç süslemek bana uzak fikirler. Üstelik bence yıl Mart’ta başlıyor, doğa Mart’ta uyanıyor, kuzular, civcivler ve türlü bitki. Hayatla birlikte başlıyor yani benim yılım ama sırf adet bana uzak diye çok beğendiğim süslemelerden uzak kalacak değilim değil mi? Bende çok beğendiğim bu süsleri ve süsleme fikrini kendimce yorumladım.

Kornişli evime kumaşın güzelliğine dayanamayıp rustik kullanıma uygun perdeler alınca perdeleri biraz kesip biçmem gerekmişti. Metal zımbalarla hazırlanmış perdelerimi nasıl değiştirdiğimi artan parçalardan neler çıkardığımı daha önce paylaşmıştım. Üst kısmı britli perdenin kumaşını öyle beğenmiştim ki rustik kullanıma uygun olması beni durdurmadı ve perdeyi aldım. Britlere vurdum makası şerit dikip perde düğmelerini takınca perde Efekan’ın odasında arzı endam etti etmesine de dedim ya kumaş çok güzel küçücükte olsa britlere kıyamayıp sakladım, sonra da akşamları onlardan küçük küçük parçalar dikmeye başladım. İnstagram günlüklerimde de paylaşmıştım bir kaç fotoğraf

instagram41 instagram79 instagram80

10marifet.org yılbaşı için bir yarışma başlatıncada aklımda ışıklar yanıp yanıp sönmeye başladı ve ışıklar dönem itibariyle her yerde yanıp sönüyor zaten belkide ben yanılsama yaşadım.

Kumaşın tersine istediğim şekilleri çizdim önce.

Sonra makinde düz dikiş seçeneği ile tersinden içini elyafla doldurabilmek için açıklık bırakarak diktim.

Ardından kenarındaki fazlalıkları dikiş payı bırakarak kesip çevirdim. Sakar şirin nereden doldurmamız gerektiğini bize gösteriyor bakın.

Ve en son içini elyaf ve lavanta ile doldurduktan sonra açıklığı elde dikerek kapattım.

Önce kalpler dikerek başlamıştım, süslemek için bir sürü şey kullandım dantel avize yaparken duyun geçmesi için avizeden kesilen dantel parçası örneğin, ahşap düğme, bakır renkli takı aparatları ve kıl testere ile kestiğim tarçın çubuğu kesitleri mesela.

Yıldızlar diktim ardından, yine onlarda bakır aparatlar, düğmeler ve hazır dantel ile süslendiler. İğne oyası yıldız şeklinde bir motif ise tutkalla sertleştirildi ve üzerine keçeden hazırladığım süs iliştirildi.

Her şeyi ben bundan birşey yaparım ki diye saklıyorum biliyorsunuz ve minicik eve sakladığım şeyleri şöylere bir ortaya yığsam belki bir kere daha eve sokmaya kalksak ev almayacak inanın :). Geçen sonbahar bulduğum bir sarmaşık dalından kıvırıp sakladığım küçük çelenk aklıma geldi sonra, sakladığım yerden bulup çıkardım ve annemin yılar önce ördüğü yazmasını bandana olarak kulandığım ve yazma parçalandığında da söküp sakladığım bir parça tığ oyasınıda sardıktan sonra iki düğme ve sedef bir pulu da diktim üzerine, düğmeler anneannemden kalma öyle eskiler ki biri çatlaklarla dolu.

Geçen yılki kermese diktiğim salyangoz için küçük yastıklar hazırlamıştım birisi fazla gelmişti kaldırmıştım bir kenara onuda buldum çıkardım bir parça oya ile süsledim.

İş yerinin bahçesinde bulup getirdiğim kozalağında sapına kurdeladan yapılan çiçeği iliştirdim ki bu da kayınbiraderimin nikah şekerinden düşünün ne kirli çıkıyım ve süslerde aileden neredeyse herkesten bir parça var.

Kanatlar diktim kumaştan biri melek kanadı ama biri yarasavari olsun istedim beni yansıtacaksa bu süsler öyle olmalıydı çünkü. Yine anneannemden kalan düğmelerle süslendiler.

Bir yılbaşı topu dantelli.

Sonra ev halkı kadar kurabiye adam ve anneye kurdeladan tütü :)

Ve minicik evimiz yeşil çatısı ve kapısıyla dantelli penceresiyle.

Ama dedim ya ağaç süslemeyeceğim daha beni yansıtan bir şey olacak bu proje. Bende amcamın oğlundan hediye gelen tablonun varaklı çerçevesini resimden ayırarak başladım işe ama merak etmeyin resmi saklandım elbette, bir şey yapacağım ben ondan nasıl olsa günü geldiğinde. Kınnap ipi çerçevenin arkasına sıcak silikonla yapıştırdım ve takı çivisi ile hazırladığım küçük kancalarla süslemelerimi iplere dizdim. Duvara çerçevemi taktıktan sonra her şey tamamdı. 

yeniyıl19 yeniyıl18

 

 

Reklamlar

2 responses »

  1. anı dolu, güzel ötesi, seni yansıtan, cuk oturmuş bir pano olmuş.. ellerine yüreğine her bi’şeyine sağlık olsun..

    Beğen

yorum yaptığınızda sesimi duyduğunuzu anlıyor ve çok mutlu oluyorum. yorum göndermekte sıkıntı yaşıyorsanız bilgisayarınızdan internet çerezlerinizi temizlediğinizde sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. mail adresinizi sadece ben görüyorum, adınızı doğru yazmak zorunda değilsiniz hatta yazmak zorunda değilsiniz ama sizi tanımamı isterseniz doğru yazmalısınız, yorum yapmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsiniz o alanları boş bırakarak da yorum yapabiliyorsunuz. daha ne duruyorsunuz? sesinizi duyurun bana.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s