Bizi Rahat Bırakın

Standard

Amerika’nın çıkardığı savaşlarda yanan insanları tedavi etmek için bahçeye aloe vera diktik biz, üç fide az geldi Efekan’ın gözüne daha fazla dikmeye karar verdik. Tüm bu konuşmalar aramızda geçtiğinde ben çoktan unutmuştum yanan insanları, Amerika’nın çıkardığı savaşları.

Ama Efekan unutmadı çocuk kalbiyle unutamadı. Geçen hafta Bizi Rahat Bırakın sergisi Kaş’ a geldi okulunun anneler günü programının ardından arkadaşları ile birlikte oynasınlar diye gittiğimiz meydanda, çocukların tek oyun alanı olan meydanda sergilendi. Efekan fotoğrafların altına iliştirilmiş A4 kağıtlarda yazanları da merak etti “Okur musun?” dedi. Hikayeleri okuduk tek tek.

Gece balkondaydı Efekan böcekleri, kelebekleri, geceyi seyrediyordu eğlendiğini sanıyordum bir yandan onu izliyor bir yandan ufak tefek ev işleriyle uğraşıyordum ki seslendi bana ” Ben çok aptalım anne çok aptalım” bıraktım her şeyi koştum yanıma kucağıma aldım bir bebek gibi kıvrıldı hemen kucağımda sarıldık sıkıca ” Hayır” dedim “Nereden çıkardın bunu? Sen benim tanıdığım en akıllı ve en tatlı çocuksun, iyi ki benim çocuğumsun.” “Hayır anne dedi ben çok aptalım. Öğretmenim tam bir bela olduğumu düşünüyor, oyuncakları hep fırlattığımı düşünüyor. Her şeyi mahvettim ben, çok aptalım ben anne.”

Kaç aloe vera fidanı dikmeliyim bahçeye Efekan’ın yüreğindeki yaraları iyileştirmeye.

Not: Efekan’ın öğretmeni gerek duruşu gerek öğretmenliği açısından beğendiğim ve takdir ettiğim bir kişi aslında onunla bir sıkıntımız yok bu notu siz tanımasanızda onu yanlış anlamayın diye ekliyorum. Efekan hassas bir çocuk ama öylesine hareketli ki hassasiyetini bu özeliği ne yazık ki örtüyor ve Efekan öğretmenine çok hayran ve çok seviyor.

About ornitorenk handmade

Nedenini bilmediğim bir şekilde sadece ama sadece diktiklerimi paylaşmak amacıyla açtığım bu blog zamanla benim günlüğüm haline geldi. Henüz yazmaya başlayalı çok olmasada kendisinden beklemediğim bir biçimde geriye dönüp baktığımda yaşarken unutmam sandığım aklımdan silinip giden anları bana hatırlatır oldu. Hiç bir zaman düzenli tutamadığım bebek anı defterim, hiç bir zaman baskısını almadığım binlerce ama binlerce fotoğrafım, okuduğum kitaplardan bir kelime, sevdiğim müzikler, yaptığım resimler. İyiki varsın blog. oğluma, gülen yüzüme, asi meleğime not: seni çok seviyorum...

9 responses »

 1. Biliyor musun Gonca, herşeyi bırakıp onu kucaklamışsın ya. Sen en büyük ilaç olmuşsun. Acaba öğretmeniyle konuşmak mı gerek. Efekan’a kendini aptal gibi hissettiren şey ne olabilir? Öğretmen veliyi severse, çocuğa iyi davranıyor. Acaba öğretmenle arkadaş olmanın bir yolu var mıdır? Hatırlıyorum da , benim annem öğretmenimi eve davet etmiş ve mükellef bir öğlen yemeği sofrası hazırlamıştı. Bu taktik işe yarar mı acaba?

  Beğen

 2. oy kuzum !!!!!!!!!!!!!!bir öğretmen bir çocuğun kalbini bu kadar mı kırar, bu kadar mı öz güvenini yerle bir eder.
  o öğretmene acayip kızgınım kızgınım kızgınım !!!
  Efekan düzelir de o o öğretmen düzelir mi ben ondan şüpheliyim.
  asıl o öğretmene birisi sarılsın da azıcık şevkati ,sevgiyi öğrensin.

  Beğen

 3. Goncacım şu an ağlattın beniiii inan… Anne olduktan sonra her annenin yaşadığını kendimde yaşama olasılığım olduğu için içselleştiriyorum sürekli.. Bir an senin yazdıklarını okurken bunları Ece yaşamış gibi geldi… Keşke Aloe veralarla düzelse değilmi bu yaralar da… Kuzen ne yaşıyor Efekan o okulda neden bu kadar derinden yaşıyor çok merak ettim inan … Konuyu kapatmak mı daha iyi yoksa sürekli anlatıp öyle olmadığına inandırmak mı bilemedim şimdi. Ben olsam ne yapardım diye düşündümde evet senin gibi ilk anda tepki verip sonradan üzüldüğüm çok oldu benimde.. Değer mi kuzumun üzüldüğüne dedim hep sonra kendime kızdım.. Ama ofak şeylrdi geçti yine de bazılarının yaralarının derin olduğunu bugün bile hissediyorum. Birşey yaparken söylerken benim gözümün içine bakıyor yine kızacak mıyım diye… Üzülüyorum. Yüzüme vuruyor ona kızdığımı her seferinde… Acı veriyor hem de nasıl… Onun için ne olursa olsun kuzumuz onlar. Keşke başta da tepki vermemiş olsaydın ama geçti artık, belki daha fazla destek olma zamanıdır. Onu anlamak veya onun yaptıklarını bizim de yapabileceğimizi gösterme zamanıdır. Yanlış yapmadığını yanlış yapmış olsada 10 üzerinden 2 ettiğini bir şekilde açıklamak lazım. Ama ağlattın beni kuzum… Keşke Aloe Veralar geçirse yaralarını da ben de bir tane de Efekan için diksem acilen…
  Kendine yüklenme sakın ama sakınnnnnnn hepsi geçecek madem oldu bitti zamanı geri alamıyoruz o zaman biraz zaman vereceğiz kendimize de ona da 🙂

  Beğen

 4. öğretmeni yaşam tarzı ve öğretmen duruşu olarak çok beğendiğim bir öğretmen ve bunu kendisine de iletmiştim zaten bunun dışında bu gün öğretmeniyle konuştum ve bu cümleleri birebir ona aktardım anneler günü programı ile ilgili olan konuşmaları program sonrası değil provalar esnasında olmuş birebir bu şekilde bir konuşma değilmiş ama benzer bir şekildeymiş demek ki efekan bundan baya etkilenmiş. diğer konu hakkında ise son günlerde aralarının çok iyi olduğunu ve okulda efekanın davranışlarının çok iyi olduğunu söyledi ben duruma anlam veremiyorum artık.

  Beğen

 5. şenaycığım aslında olay birden bire ortaya çıktı bir gün efekanın defterine bir not yazdılar okulda aşırı ve zamansız hareketleri olduğu vs.vs. şeklinde bizden de evde konuşmamızı istediler kurallara uyum konusunda ve o gece biz konuşunca efekan için ipler koptu herkes her şey kendine karşıymış gibi düşündü sanırım. bu gün öğretmeni okulda sorun olmadığını söylüyor. zaman arkadaşım, evet zaman…

  Beğen

 6. daha önce yorum yapan arkadaşlarım desteğiniz için çok teşekkür ederim öğretmeniyle yaptığım konuşmada program sonrası aralarında bir konuşma geçmediği provalarda yüksek sesle söylerlerse şarkının daha beğenileceği konusunu konuştuklarını ilettiği için o kısmı yazıdan kaldırdım

  Beğen

 7. Efekan öğretmeninin her sözüsüne çok önem veriyor, öğretmen için önemsiz bir kelime Efekan için çok önemli demek ki. bizim için sıradan görünen bir eleştiri çocuk dünyasında yıkıcı olabiliyor belki.

  Beğen

yorum yaptığınızda sesimi duyduğunuzu anlıyor ve çok mutlu oluyorum. yorum göndermekte sıkıntı yaşıyorsanız bilgisayarınızdan internet çerezlerinizi temizlediğinizde sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. mail adresinizi sadece ben görüyorum, adınızı doğru yazmak zorunda değilsiniz hatta yazmak zorunda değilsiniz ama sizi tanımamı isterseniz doğru yazmalısınız, yorum yapmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsiniz o alanları boş bırakarak da yorum yapabiliyorsunuz. daha ne duruyorsunuz? sesinizi duyurun bana.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s